Home شاعران شعر ایران شعر جهان مقالات language داستان کتاب الکترونیکی فیلم و صدا ویژه نامه ها

Independent poetry                                نخستین سایت تخصصی شعر ایران                                         www.maniha.com

 

 

مریم هوله : جنایات حکومت را بر دوش مردم نگذارید

در مراسم روز جهانی زن عنوان شد

منبع : روشنگری 

 

شب گذشته در استکهلم مراسمی به مناسبت هشتم مارس روز جهانی زن ، در سازمان آ.ب.اف برگزار شد که به همت همین سازمان و کلوپ پن سوئد ، تهیه شده بود .

در این مراسم گزارش فعالیت های زنان و انجمن های دفاع از حقوق زنان ، داستانخوانی ، و شعر خوانی برگزار شد و مسئولیت و اجرای برنامه را کریستینا هولتمن بر عهده داشت .

بخش هایی از رمان تازه ی آسیه گزل نویسنده ترک ، به زبان سوئدی خوانده شد . از ایران مریم هوله میهمان شهر استکهلم در سال جاری ، شعر بلند میدان آزادی را به زبان فارسی خواند و ترجمه ی سوئدی همین شعر را که توسط  آلا ریانی   و بازسرایی مریم سجادی   و میمی پلم انجام شده بود ، توسط دو بازیگر مشهور سوئدی ، مگ وسترگرن  و  م مالین  بریگرسون اجرا شد .  ا

از ایران دو زن دیگر به عنوان خبر نگار در این مراسم حضور داشتند. آسیه امینی و سپیده زرین پناه ، گزارشهایی درباره وضعیت زنان در ایران ، ارائه دادند .

آسیه امینی به شرح سانسور پرداخت و به این موضوع که به عنوان خبرنگار همواره ناگزیر است خود را سانسور کند تا بتواند در سیستم ژورنالیسم ایران به فعالیت بپردازد .

 

  مگ وسترگرن  و مالین  بریگرسون در حال اجرای باجه نفرین

سپیده زرین پناه نیز به فقر حرکتی در میان دختران ایرانی پرداخت  !!!ا

او ضمن صحبت هایش خانواده های ایرانی را مسئول اعمال فشار بر دختران ایرانی دانست و یادآور شد دختران ایرانی در سن نه سالگی برای اینکه خانواده متوجه بلوغ جنسی آنان نشود ، سینه هایشان را بانداژ می کنند و یا با کرست های تنگ می بندند و همین مسئله باعث  بروز مشکل  قوز کردن در میان نسل حاضر دختران ایرانی شده است ! او همچنین  کمبود ها و کوچک بودن سالن های ورزشی را دلیل اجبار دختران در استفاده از حجاب در مدارس ، دانست .

 

مریم هوله پیش از خواندن شعرش در سخنانی کوتاه ، ارائه ی اینگونه تصویر ها را از جامعه ی ایرانی و زنان ایران توهین به جامعه ی ایران و به زنان ایرانی و توهین و تمسخر نسیت به انسانیت دانست .

او هدف اینگونه فضا سازی ها را،  برداشتن بار این جنایت از روی دوش حکومت ایران دانست و منتسب کردن این ظلم به خانواده ها و جامعه ی ایرانی  را نوعی جنایت فرهنگی دانست که توسط عده ای از روشنفکر نمایان حکومتی صورت می گیرد .

مریم هوله تاکید کرد : فرهنگ جامعه ی معاصر ایران و خانواده های ایرانی سالهاست که از حکومت و روشنفکران حکومتی ، پیشی گرفته است و انداختن بار عقب مانده گی های فرهنگی از این دست بر دوش جامعه نباید جوامع اروپایی را به این اشتباه بیندازد که آن را با جوامع ابتدایی و سنتی و اسلام زده ی دیگر جهان قیاس کنند .

دیگر سخنرانان مراسم اریک اودنبرگ بود که درباره ی وضعیت زنان در چین  و ماریا کارلشمره که درباره فمنیسم و راسیسم صحبت کرد ، آنا گوستاوسون قطعه ی شعری را به سوئدی خواند .

یکی دو قطعه ی نمایشی و موسیقی دیگر برنامه های این مراسم بود .

موسیقی های اجرا شده در این برنامه را شهروز ساخته بود و آن را  یان کومن ، یان زاکرسون ، پیتر برندلن و رستم میرشهری اجرا کردند .

آخرین و تازه ترین کتاب مریم هوله ، به نام کمپانی دوزخ و جزام معاصر ، برای نخستین بار در این برنامه ارائه شد .

ویدئوی بخشی ازاجرای شعر بلند میدان آزادی ، مریم هوله ، برای دریافت آن روی تصویر بالا کلیک کنید

ویدئوی بخش پایانی ازاجرای شعر بلند میدان آزادی به زبان سوئدی، برای دریافت آن روی تصویر بالا کلیک کنید

توجه : دوستانی که از مودم برای اتصال به اینتزنت استفاده می کنند ،  دریافت این فایل ها به دلیل حجم بالای آن - حدود پنجاه مگابایت - ممکن است مدت  زمان زیادی طول بکشد . متاسفانه به علت تصویر برداری از فاصله دور امکان سبک کردن فایل ها وجود نداشت  .


 

کتاب تازه ی مریم هوله توسط انتشارات ارزان منتشر شد . این کتاب اولین دفتر از مجموعه ی آثار منتشرنشده ی اوست که دربرگیرنده ی دو  مجموعه ی جزام معاصر و کمپانی دوزخ در 236 صفحه است

برای خواندن شعر بلند کمپانی دوزخ  اینجا را کلیک کنید

 

 

 

 

نقشه ی مانیها مواضع مانیها معرفی کتاب دریافت فونت درباره ما تماس با ما

Copyright 2003-2004 All Rights Reserved for " maniha " The independent poetry' website