گزارش اينديپندنت از فستيوال شعر استروگا

Warning: A non-numeric value encountered in /customers/f/e/9/maniha.com/httpd.www/wp-content/plugins/socializer/socializer.php on line 411

به بهانه ی حضور شاعر ایرانی مریم هوله در فستیوال بین المللی شب های شعر استروگاا

ا

 

 

 

ا

به گزارش ديلي دنونيك شاعري كه به دليل اجراي مرگبارش در چرنوبيل در سال ٢٠٠٧ مشهور شد، به مقدونيه مي آيد تا به عنوان يك مهمان در پنجاه و سومين فستيوال شعر استروگا شركت كند. او به “شاعر هسته اي” مشهور شده چرا كه به مدت شش ساعت در منطقه ي آلوده به مواد راديواكتيو در شهر پريپيات و در نزديكي نيروگاه شعرخواني كرد در حالي كه به دليل ميزان بسيار بالاي سيزيوم و استرونتيوم ريسك بسيار بالايي وجود داشت و   مي توانست خطر مرگ را براي او در بر داشته باشد. مارسيو آندره ،مؤلف چند رسانه اى، از مهمترين مؤلفين امروز برزيل، شاعري تاثيرگزار و مقاله نويسي ستيزه جو است و در فستيوال استروگا به اجراي برنامه خواهد پرداخت.

آندره تنها يكي از شاعران جوان و ياغي و شاعران چند رسانه اي است و كه در فستيوال امسال استروگا كه از ٢١ يا ٢٥ آگوست امسال برگزار مي شود، شركت خواهند كرد و مدير فستيوال به ديلي دنويك گفت كه دفتر فستيوال فضايي را در اختيار شاعراني قرار خواهد داد كه شيوه هاي اجرايي نو و چند رسانه اي دارند و يا شعر و ديگر هنرها را به هم مي آميزند. هدف فستيوال اين است كه نوع تازه اي از مخاطب را جذب كنند و جرقه ي علاقه اي نسبت به همه ي انواع بيان هنري مبتنی بر شعر، در مخاطبان ايجاد كنند.

 

وقتي شيموس هيني در ١٩٧٠ به استروگا آمد در ابتداي كارنامه ي شعري اش بود؛ بعدتر او شاعري شناخته شده و ستايش شده بود. كمي بعدتر واسياوا شيمبورسكا به استروگا آمد كه بعدتر برنده جايزه ي نوبل شد و چند سال بد ايليا كامينسكي در ميان مدعوين بود كه امروز از شناخته شده ترين نام هاي عرصه ي شعر است. هدف فستيوال معرفي شاعران تازه است و نه تنها ايفاي نقش يك نمايش براي نام هاي شاعران مطرح.” اين جملات مايت استفوسكي مدير فستيوال خطاب به ديلي نيوز است.”

 

از منظر تجربه، دو شاعر همنسل ژوزف برودسكي، برنده حلقه گل طلايي سال ١٩٩١ شعرخواني خواهند كرد؛ يوگني رين، ولاديمير آلنوكوف که از مهمترين نام ها در ميان ده شاعر برتر امروز روسيه هستند.

 

گذشته از شاعران، ميهمانان امسال فستيوال استروگا، حرفه اي ها، مديران جشنواره هاي شعر، سردبيران مجلات و ناشران خواهند بود كه جلساتي با ناشران و مولفان داخلي خواهند داشت. استفوسكي اضافه مي كند: “در ميان مهم ترين ميهمانان برنامه ي امسال فستيوال، مدير فستيوال بين المللي مولفان تورنتو جفري تايلور است كه قصد داريم همراه او و ديگر ميهمانان همكاري نزديكي براي معرفي شعر مقدونيه داشته باشيم.”

 

استفوسكي تاكيد مي كند كه فستيوال تغييراتي خواهد كرد تا همگام با زمان و پيشرفت هاي تكنولوژيك حركت كند هرچند خط سير اصلي آن شامل “پل ها” و “مدارها” پابرجا خواهد ماند. تاكيد ويژه اي روي اجراها و معرفي شعر مقدونيه خواهد بود و امسال چندين پيش-برنامه پيش از برنامه ي اصلي فستيوال برگزار خواهد شد.

 

نمايشگاه كتابي برگزار خواهد شد كه توليدات ادبي معرفي شده در فستيوال را در دسترس همگان قرار دهد به علاوه نمونه هايي از شاعران و مولفان خارجي و نمايشگاهي از كتاب هايشان، پخش فيلم هاي مستند درباره ي شاعران تقدير شده در دوره هاي قبل، فيلم هاي شاعرانه، و كارگاه هايي درباره ي شعر ديداري در دسترس خواهد بود. استفوسكي توضيح مي دهد شعر كودكان نيز در فستيوال معرفي خواهد شد همانطور كه توليدات تازه ادبي مقدوني.

 

فستيوال را شاعر ايراني جوان و جسور مريم هوله آغاز مي كند كه با استفاده از بياني شاعرانه ي انقلابي شعرهايي در رابطه با فعاليت هاي سياسي-اجتماعي مي سرايد. اينگريد استورهلم از نروژ، مري كاشيواگي از ژاپن، يوشا آكلا از هند، روي كويساس از پرتقال و نيلاس هولبرگ  از ديگر ميهمانان فستيوال هستند.

 

 

منبع: ایندیپندنت

 

http://m.independent.mk//articles/6656/Brazilian+%22Radioactive%22+Poet+to+Partake+in+Struga+Poetry+Evenings+Festival