انتشار باران 14 و 15

Warning: A non-numeric value encountered in /customers/f/e/9/maniha.com/httpd.www/wp-content/plugins/socializer/socializer.php on line 411

 فصلنامه ی باران شماره ی ۱۴ و ۱۵ منتشر شده

شماره‌ی چهاردهم و پانزدهم فصلنامه‌ی باران منتشر شد.

در صفحه‌های آغازین این شماره، که روی جلد آن با نقاشی‌ای از وانشا رودبارکی آراسته شده است، مسعود مافان مکثی کرده است بر فعالیت‌های مطبوعاتی در تبعید، و این که: چرا باید بخش عظیمی از آن‌چه در 27 سال اخیر در خارج از ایران منتشر شده در زمره‌ی ادبیات تبعید طبقه‌بندی کرد و نه ادبیات مهاجرت؟

  «صدای زنانه»، عنوان گزارشی است که  مروری دارد بر شمار نویسندگان زن در تبعید، در عرصه‌های خاطره‌نویسی، تاریخ‌نگاری و پژوهش، نمایشنامه‌نویسی، داستان‌نویسی، و شعر.

در بخش «زندان» با فرزند یکی از قربانیان دهه شصت، تحت عنوان «چراغ‌های رابطه تاریکند»، گفت و گو شده است. در بخش «گفت و گو»، دو مطلب ارائه شده است: یکی گفت و گوی شاهرخ تندروصالح (روزنامه‌نگار و داستان‌نویس) با بهروز شیدا (منتقد ادبی) درباره‌ی ادبیات تبعید و دومی گفت و گوی محسن فرجی(داستان‌نویس و روزنامه‌نگار) با محمد بهارلو (داستان‌نویس و پژوهشگر) درباره‌ی کتاب هزار و یک‌شب.

در بخش داستان، بخشی از رمان منتشر نشده‌ی شهرنوش پارسی‌پور با عنوان «آسیه میان دو دنیا» و داستان کوتاهی از شکوفه تقی با عنوان «یک تصمیم غلط» چاپ شده است. در این شماره، هم‌چنین اشعاری از علی‌رضا زرین، شاعر ساکن آمریکا، ناهید ع. موسوی، شاعر ساکن آلمان، و ژیلا مساعد، شاعر ساکن سوئد چاپ شده است.

هویت جنسیتی از نگاه دو داستان‌نویس زن (نیره توکلی)، نگاهی به مجموعه داستان سوگ نوشته‌ی شهلا شفیق و نگاهی به داستان بریده‌های نور نوشته‌ی مهرنوش مزارعی (اسد سیف)، بازخوانی رمان عقل آبی نوشته‌ی شهرنوش پارسی‌پور در شش پرده(ماندانا زندیان)، سفر زبان‌شناس دانمارکی به  ایران در زمان فتحعلی‌شاه قاجار(مسعود کدخدایی)، نگاهی به رمان فراز مسند خورشید نوشته‌ی نسیم خاکسار (کوشیار پارسی)، مردانگاری خدا و قربانی کردن دختران (شکوفه تقی)، نگاهی به رمان سوره‌الغراب نوشته‌ی محمود مسعودی (اصغر غراب)، و نگاهی به قصیده‌ی مجلس چهاردهم سروده‌ی ملک‌الشعرای بهار (شهین سراج) عنوان مقالاتی است که در بخش «مقاله، نقد و نظر» این شماره از باران منتشر شده است.

در بخش «اندیشه» نیز دو مقاله یکی از محمدرضا فشاهی با عنوان «تاریخ به منزله‌ی شدن انسانی» و آن دیگری از احمد علوی با عنوان «مطالعه‌ی اقتصاد ایران در بررسی مقایسه‌ای با اقتصاد سوئد» ارائه شده است.

در بخش بازتاب، ناصر رحیم‌خانی، نویسنده و پژوهشگر، در مقاله‌ای با عنوان «میرزا رضای شاه‌شکار در صورتخانه‌ی تاریخ»، تاملی کرده است بر مقاله‌ی هما ناطق، استاد و پژوهشگر تاریخ معاصر ایران به نام «میرزا رضای شاه‌شکار، آبشخور سرخوردگی و سرکشی» که در شماره‌ی 13 فصلنامه‌ی باران منتشر شده است. 

در این بخش هم‌چنین مطالبی از هوشنگ اسدی و محمدعلی سپانلو درباره‌ی رحمان هاتفی چاپ شده است. 

در بخش پایانی باران، چند معرفی کتاب و اخبار فرهنگی آمده است.

 

هموطن گرامی

فصلنامه‌ی فرهنگ و ادبیات «باران»، 3یا 4 شماره در سال منتشر می‌شود و برای ادامه‌ی انتشار، نیاز به افزایش تعداد مشترکین خود دارد.

قیمت اشتراک برای اشخاص با احتساب هزینه‌ی پستی برای اسکاندیناوی و اروپا 35 یورو(300 کرون) و برای کانادا و امریکا معادل 45 یورو.

قیمت اشتراک برای کتابخانه‌ها و موسسات در اروپا 45 یورو (420 کرون)، در امریکا و کانادا معادل 55 یورو.

به مشترکین ما بپیوندید و به مدت یکسال، باران را از طریق پست دریافت کنید.

شماره‌ی حساب ما در سوئد: از طریق جیروپستی 7- 251759

از طریق حساب بانکی، شماره‌ی حساب: 1006792- 5287

نام بانک: Skandinaviska Enskilda Banken

کد بانک برای ارسال پول خارج از سوئد: BIC (SWIFT): ESSESESS

هزینه‌ی اشتراک را در کشور آلمان می‌توانید به شماره‌ی حساب زیر واریز کنید:

Konto-Nr. 461116507

BLZ       510 500 15  

Nassauische Sparkasse

Rahmat M

Postfach 63 01 07, 60351 Frankfurt/M

 

در صورت پرداخت هزینه‌ی اشتراک، لطفا آدرس خود را در فرم پرداختی به‌طور دقیق بنویسید تا به فهرست مشترکین بپیوندید.

251759-7 pg

  bg 5944-8720

برای اشتراک فصلنامه‌ی باران از طریق ایمیل info@baran.st با ما تماس بگیرید.

Baran,

box 4048

, 163 04 Spånga, Sweden