سفری در سرخ

Warning: A non-numeric value encountered in /customers/f/e/9/maniha.com/httpd.www/wp-content/plugins/socializer/socializer.php on line 411

 سفری در سرخ نوشته محمد عقیلی

«سفری در سرخ» نام مجموعه ی داستان‌ های کوتاه محمد عقیلی است. سفری در سرخ شاید یک نمایشگاه نقاشی انتزاعی است که در زبان به اجرا درآمده و به زیبایی اجرا شده است. زبان شاعرانه مستحکم، جملات کوتاه، حذف زیبای افعال به قرینه های لفظی و معنوی به علاوه ی کاربرد محکم و بجای تصاویر و رنگ ها… بخشی از خصوصیات زبانی عقیلی در«سفری در سرخ» هستند.

«سفری در سرخ» روایت ها ساده و در عین حال پیچیده ای دارد، ظرافت های روایی و چگونگی و چرایی راوی های آن عقیلی را نویسنده ای چیره دست معرفی می کنند و خواننده نمی تواند از کنار روایت های کنش‌مند او بی اعتنا عبور کند و درگیر پیچیدگی های روایت های به ظاهر ساده ای خواهد شد که پیچیده ترین حس های آدمی را به نمایش می گذارند.

نام کتاب به نام یکی از داستان های مجموعه نزدیک است که «عبور سرخی در زرد» نام دارد و نخستین داستان مجموعه است. یک تابلو از یک لحظه ی داغ تابستانی که تصویر عشقی را در خود دارد و با تندترین رنگ ها به شیوه ی اکپرسیونیست ها یا فوویست ها، نوشته شده است. روایت عبوری با دوچرخه که شاید به نوجوانی نظر دارد و نگاهی به پنجره ی معشوق و مانعی که بر سر راه دیدار است و….

در داستان دیگری که «آینه» نام دارد، عقیلی دست به اسطوره سازی می زند و به شیوه ای شاید نزدیک به رئالیسم جادویی اسطوره ای شخصی می آفریند، کاراکتر «آینه» زیباست و خود نمی داند و پس از آن آینه ای را با مراسمی غزیب برایش می آورند و او عاشق زیبایی خویش می شود و در همان آن در می یابد که این زیبایی فانی است و دیگر نمی تواند چشم از آینه بردارد و به چهره ای تبدیل می شود که « … در آینه ای مرموز به چهره ای نگرد که از چهره بودن خود بی خبر  است، او تنها نگاه می کند بی آنکه خسته شود و بی آنکه اصلن بداند که می نگرد و که چشمانی برای نگریستن دارد»

محمد عقیلی، فیلم ساز و ژورنالیست کهنه کار و خستگی ناپذیر ساکن سوئد است و از گردانندگان و مجریان بخش فارسی رادیو سوئد «پژواک» که «سفری در سرخ» حضور او را به عنوان یک نویسنده ی برجسته تثبیت می کند.

«سفری در سرخ» را نشر باران سوئد در 144 منتشر کرده است.

مدت بسیار طولانی از انتشار «سفری در سرخ» می گذرد و مانیها به دلیل مشکلات فنی که در زمان انتشار کتاب داشت و پس از آن مشکلات شخصی گردانندگانش، کتاب را با تاخیر معرفی می کند، هرچند این معرفی کوتاه نیز نه حق کتاب را ادا می کند و این تاخیر بسیار طولانی را جبران، این است که باید از این فرصت استفاده کنم و از محمد عقیلی و خوانندگان «سفری در سرخ» عمیقن عذرخواهی کنم.

مانیها

هومن عزیزی

20070325

استکهلم

 

«سفری در سرخ» مجموعه ای دغدغه های انسانی است، از عشق و گذشته و خاطرات و تبعید و تنهایی و زندگی می گوید و در حس آمیزی و انتقال لحظات و احساس های آدمی موشکافانه و هنرمندانه عمل می کند.