نجيب محفوظ درگذشت

Warning: A non-numeric value encountered in /customers/f/e/9/maniha.com/httpd.www/wp-content/plugins/socializer/socializer.php on line 411

نجيب محفوظ درگذشت

 این خبری نیست که کسی از آن بی خبر بماند، اما شایسته هم نیست که کسی به آن بی تفاوت باشد، به چیز دیگری دسترسی نداشتیم جز نقل خبر از بی بی سی:

 

از نجيب محفوظ به عنوان يکی از برجسته ترين نويسندگان خاورميانه نام برده می شود.

نجيب محفوظ، داستان نويس مشهور مصری، پس از يک دوره بيماری در قاهره درگذشته است.

نجيب محفوظ، که به خاطر داستان بچه های محله ما (اولاد حارتنا) در سال 1988 به دريافت جايزه نوبل در ادبيات نايل آمد، از اواسط ماه ژوئيه سال جاری به دليل آسيب ديدگی ناشی از زمين خوردن هنگام پياده روی در بيمارستانی در قاهره بستری بود.

اين داستان نويس مصری در سال 1911 در قاهره به دنيا آمد و در طول زندگی خود، کارمند وزارت اوقاف، بنياد حمايت از سينما و مشاور وزارت فرهنگ مصر بود.

وی نويسنده ای پر کار بود اما بيشتر به خاطر کتاب بچه های محله ما شهرت دارد که برای نخستين بار در سال 1959 به صورت پاورقی در روزنامه مصری الاهرام انتشار يافت.

تصميم به چاپ اين داستان به صورت کتاب در مصر با مخالفت گسترده مقامات مذهبی اين کشور مواجه شد که محتوای آن را کفرآميز می دانستند و در نتيجه، اولين چاپ اين کتاب در سال 1962 در لبنان صورت گرفت.

نجيب محفوظ در اين کتاب سرگذشت اديان ابراهيمی – يهوديت، مسيحت و اسلام – را به صورتی تمثيلی و در قابل شخصيت های ساکن يک محله بازگو می کند.

دريافت جايزه نوبل در ادبيات در سال 1988 باعث توجه مجدد به آثار نجيب محفوظ از جمله اين کتاب و در نتيجه، حملات شديد برخی از اسلامگرايان از نويسنده شد.

در سال 1994، يک تندرو اسلامگرا با کارد اين نويسنده را هدف حمله قرار داد و از ناحيه گردن زخمی کرد.

در پی اين حمله، نجيب محفوظ به مدت هفت هفته در بيمارستان تحت درمان قرار گرفت اما تا پايان عمر، به دليل آسيب ديدگی اعصاب گردن، از دشواری در نوشتن و کاهش بينايی و شنوايی رنج می برد.

از نجيب محفوظ به عنوان يکی از نويسندگان برجسته و روشنفکران صاحب نام خاورميانه نام برده می شود.

از وی بيش از سی داستان بلند، داستان کوتاه، نمايشنامه، مقاله، سفرنامه، خاطره و تحليل سياسی بر جای مانده است.