شماره ی جدید فصلنامه ی باران منتشر شد

Warning: A non-numeric value encountered in /customers/f/e/9/maniha.com/httpd.www/wp-content/plugins/socializer/socializer.php on line 411

شماره ی جدید فصلنامه ی باران منتشر شد.

 

باران منتشر شد

شماره­ی 11و12 فصلنامه­ی فرهنگی- ادبی باران منتشر شد.

 فصل نخست این شماره از فصلنامه‌ی باران، که با یادداشت مسعود مافان، مدیر مسئول این فصلنامه و پاره‌ای از یک گفت و گوی بلند با آدونیس آغاز می­شود، نامه‌ی منتشر نشده­ای از صادق هدایت (همراه با یادداشتی از محمد بهارلو)، روایتی روانکاوانه از رمان بوف کور نوشته‌ی رضا کاظم­زاده و بحثی درباره‌ی زن اثیری و زن واقعی در ادبیات ایران (حسین مرتضائیان آبکنار)  را در بر گرفته است.

در این شماره، هم­چنین گفت و گویی بلند با خسرو شاکری، پژوهشگر تاریخ معاصر ایران در مورد مشروطیت (ناصر رحیم­خانی)، تاملی در سخنرانی پینتر در میزگردی با ناصر مهاجر، هایده دراگاهی و سبحان محمدی، گفت و گو با احمد موسوی، نویسنده‌ی کتاب شب بخیر رفیق (شیوا اقبالی) ارائه شده است.

در بخش داستان، «شعر، خاطره» نیز آثاری از مهرانگیز کار، پیمان وهاب­زاده، مانا آقایی، لیلا فرجامی و همچنین پاره‌ای از خاطرات یک سوئدی از تهران دوره­ی رضاشاه (با ترجمه­ی کمال لطیف­پور) چاپ شده است.

در بخش «نقد، نظر مقاله» نیز اسد سیف به بررسی رمان ماجراهای ساده و کوچک روح درخت نوشته‌ی شهرنوش پارسی­پور، نوشین شاهرخی به بررسی رمان عادت می­کنیم نوشته‌ی زویا پیرزاد، و بهروز شیدا به بررسی فضای دهه­ی 40 و چهار رمان فارسی و هشت فیلم بلند ایرانی پرداخته‌اند. در همین بخش محمود فلکی، تاملی دارد بر پست مدرنیسم ایرانی با عنوان «نه من» روشنفکر ایرانی؛ و علی شفیعی نیز خاطرات عطاء صفوی با عنوان در ماگادان کسی پیر نمی‌شود را مرور کرده است.

 در این شماره خسرو ناقد، و علی صدیقی به ترتیب یادی از محمدعلی جمالزاده و کریم کشاورز(مترجم) کرده‌اند.

در بخش «اندیشه»، احمد علوی (پژوهشگر و استاد دانشگاه) به معرفت‌شناسی تصویر زن در ادبیات کلاسیک فارسی پرداخته و اکبر عسگرپور، در مقاله­ای با عنوان «خدا، ولایت فقیه و اسلام» بحثی را درباره‌ی مدرنیسم و مدرنیته در ایران طرح کرده است.

در بخش «زندان»، مطلبی با عنوان «گورهای جمعی: میراث فرهنگ استبدادی» (مسعود مافان) و گزیده‌ای­ از خاطرات زندان شهرنوش پارسی‌پور به انتخاب منیره برادران، به بهانه‌ی درگذشت خانم والا، مادر شهرنوش پارسی­پور که در دهه­ی شصت همراه با دختر خود، در اسارت زندان­های حکومت اسلامی بود، چاپ شده است.

در بخش بازتاب، هوشنگ اسدی، روزنامه­نگار، نگاهی کرده است به کتاب «سرگذشت کانون نویسندگان ایران» نوشته محمدعلی سپانلو. همراه با این مطلب پاسخی از سپانلو به برخی نکات مطرح شده در مطلب اسدی چاپ شده است.

برای حمایت از انتشار این فصلنامه، آن­را به آشنایان خود معرفی کنید.

باران را از کتابفروشی‌های محل زندگی خود تهیه کنید و یا در صورت تمایل آن را مشترک شوید و با اشتراک سالیانه­ی خود، ما را در انتشار آن یاری دهید.

قیمت اشتراک برای اشخاص با احتساب هزینه­ی پستی برای اسکاندیناوی و اروپا 280 کرون یا 30 یورو و برای کانادا و امریکا معادل 35 یورو.

قیمت اشتراک برای کتابخانه­ها و موسسات در اروپا 380 کرون یا 40 یورو، در امریکا و کانادا معادل 45 یورو.

شماره‌ی حساب پستی باران pg 7-251759
شماره‌ی حساب جیرو بانکی: 8720-5944
نام بانک: Skandinaviska enskilda banken
شماره‌ی حساب بانکی: 1006792-5287
کد بانک برای ارسال پول خارج از سوئد : ESSESESS :bic
نشر باران
www.baran.st
info@baran.st